Opublikowałem już dziś wpis w…

Opublikowałem już dziś wpis w cyklu #zlotaeravhs, ale dotyczył on filmu sławnego, popularnego.
A pierwotnym moim zamiarem było przedstawianie filmów z czasów VHS które są obecnie mało znane, a czasami wręcz zapomniane.
Więc czas na coś takiego…

Takim przypadkiem jest film który widziałem na piracie gdzieś w 1991/92 r., i przez ostatnie lata starałem się namierzyć jego tytuł.
Cała determinacja znajomych szukaczy z Forum Filmwebu nie dała rady rozwikłać tej zagadki, aż tu niedawno pewien mirek w komentarzu do jednego z moich wpisów wrzucił kadr z pewnego filmu — i eureka, to był ten bardzo charakterystyczny obraz który m.in.opisywałem w moich zapytanich o tytuł.
Okazała się nim postapokaliptyczna produkcja francusko-niemiecka, taka europejska odpowiedź na Mad Max’a.

„Terminus” (1987) /nie mam pojęcia czy kiedyś tytuł był jakoś przetłumaczony/

Film nie jest zbyt dobry, choć same sceny samochodowe są całkiem ok, niemniej szkoda że został nakręcony w komnistycznych Węgrzech i „przyszłościowe” pojazdy to ruskie gaziki i inne Zaporożce 😀
Co można zobaczyć w zwiastunie…
To taka zapomniana ciekawostka, bliskie nam geograficznie postapo, i choć pojazd bojowy „Monster” nie jest tu tak fajny jak amerykański Landmaster z dawnej „Alei Potępienia”, to i tak jest dość charakterystyczny…

Opis, trochę spojlerowy.
„W roku 2037 stworzony został nowy brutalny sport, w którym kierowca musi przejechać przez cały postapokaliptyczny kraj i dotrzeć w określony punkt w wyznaczonym czasie.
Kierowcy po drodze będą się musieli zmagać ze zrujnowanymi drogami i wrogimi, uzbrojonymi bandami.
Bohaterem filmu jest opancerzony pojazd o nazwie „Monster”, zaprojektowany przez genialnego chłopca, z zainstalowaną sztuczną inteligencją na pokładzie. Samochód będzie prowadzić Gus, twarda kobieta i doświadczona kierowczyni.
Niestety AI myli drogę i prowadzi Gus na nieznane terytoria gdzie dziewczyna wpada w ręce okrutnego gangu.
W więzieniu poznaje innego nieszczęsnika, któremu opowiada o swoim pojeździe.
Gdy Gus umiera zamęczona przez oprawców, jednoręki współwięzień postanawia uciec wykorzystując możliwości Monster’a.
Ścigany przez bandytów, jadący przez nieznany teren próbuje dogadać się z inteligentnym komputerem, który jest bardzo irytujący i niezbyt skory do współpracy z nowym kierowcą.
Cały wyścig i działanie eksperymentalnej sztucznej inteligencji dzięki satelicie obserwuje ze swojego laboratorium „cudowne dziecko”, nie wiedząc że samo też jest obserwowane i oceniane przez złowrogiego naukowca.”

Zwiastun.
Strona Filmweb (bez komentarzy :o)
Film on-line jest tylko w oryginale, po francusku, na ok.ru (choć podobno istnieje jakieś nieoficjalne angielskie tłumaczenie).

To tyle na dziś… 😉

✔ Poprzedni wpis — klasyka kina gangsterskiego, „Chłopcy z ferajny”.

Wcześniejsze wpisy ➤ #zlotaeravhs
(https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/)

#postapo #postapokalipsa
#fantastyka #sf #scifi #sciencefiction
#film #filmy #vhs #gimbynieznajo
#nostalgia #wykopplus30club