(Wpis nr ⓷⓵⓼) Tak jak…

(Wpis nr ⓷⓵⓼)

Tak jak zapowiadałem, dziś w cyklu „Zapomniane lub mało znane filmy ze Złotej Ery VHS” będzie japońskie kosmiczne SF z wytwórni TOHO, inspirowane wizualnie „Gwiezdnymi Wojnami” i „Odyseją kosmiczną”…

„Bye, Bye Jupiter” aka „Pożegnanie z Jowiszem”
(Sayonara Jupiter, 1984)

Film został nakręcony na podstawie 2 tomów powieści „Sayonara Jupiter” Sakyo Komatsu (znanego w Polsce z katastroficznej #ksiazki pt. „Zatonięcie Japonii” ).
Powieść o Jowiszu zdobyła nagrodę Seiun w 1983 r.
Komatsu zaadaptował tę historię do scenariusza filmu. Również „Zatonięcie Japonii” zekranizowno w 2006 jako film – i w 2020 jako serial anime.

Rok 2125, populacja ludzkości gwałtownie wzrosła do 18 miliardów, przekraczając pojemność Ziemi. Dlatego ponad 500 milionów ludzi żyje obecnie w koloniach w całym Układzie Słonecznym. W rezultacie tego wielu kolonistów cierpi na poważny kryzys energetyczny z powodu oddalenia ich kolonii od Słońca.
Dlatego stworzono i uruchomiono plan przekształcenia Jowisza w drugie słońce.
Ale akurat wtedy na Marsie znaleziono starożytne znaki sugerujące, że na Jowiszu może istnieć obca życie, inna cywilizacja. Projekt Solaryzacji Jowisza został wstrzymany.
W międzyczasie zbuntowani członkowie radykalnej grupy ekologów „Kościół Jowisza” próbują zablokować Projekt SJ. Ironicznym zrządzeniem losu główny inżynier projektu SJ, Eiji Honda, odkrywa, że jego była kochanka Maria jest jednym z radykałów planujących sabotowanie projektu. W tym samym czasie statek kosmiczny przewożący dwóch członków projektu zostaje zniszczony w nieznanych okolicznościach. Okazuje się, że przyczyną katastrofy jest czarna dziura zmierzająca prosto do środka Układu Słonecznego. Czarna dziura może unicestwić całą ludzkość za jednym zamachem, gdy zderzy się ze słońcem. Jednak Jowisz jest blisko jej trajektorii. Inżynierowie Projektu SJ decydują się zmienić swój plan i „wystrzelić” całego Jowisza w stronę czarnej dziury, zmieniając w ten sposób kierunek jej lotu i potencjalnie ocalając mieszkańców Układu Słonecznego. Jednak czasu na to pozostało niewiele…

Szczerze to z filmu pamiętam głównie bardzo fajnie pokazane statki kosmiczne, niestety takich kosmicznych scen jest niezbyt dużo, o wiele za mało jak ponad 2-godzinną produkcję.
Nawet w translatorze Googla przetłumaczyłem streszczenie fabuły aby więcej sobie skojarzyć.
Co niezbyt mi się udało, tym bardziej że wiadomo jak czasem finalnie wygląda tego tłumaczenia rezultat 😉
Choć tu tekst jest całkiem ok, zrozumiały.
Wrzucę go w spojler.

pokaż spoiler W roku 2125 populacja Ziemi przekroczyła 18 miliardów, a ludzkość dokonała terraformacji wielu planet Układu Słonecznego. Na Marsie Organizacja Rozwoju Układu Słonecznego przeprowadza operację Delta, używając ładunków do stopienia marsjańskich czap polarnych, a wodę gromadzi w zbiorniku z nowo wybudowaną tamą. Jednak pod lodem znaleźli gigantyczne symbole wyryte w ziemi, takie jak linie Nazca w Peru. Podobne symbole znaleziono już na powierzchni Księżyca Ziemi.
— Statek pasażerski Tokyo-III przewozi lingwistkę kosmiczną Millicent Willem z Phobosa na stację Minerva-II krążącą wokół Jowisza, aby spotkać się z szefem Eiji Hondy. Siedzi obok Hogera Kinna, kapitana irlandzkich sił kosmicznych, który również jest umówiony z Eiji. Po przyjeździe informuje kapitana, że zaginęły dwie sondy bezzałogowe i zamierza zbadać przyczynę. Millie mówi Eiji, że obcy zostawili wiadomość na Księżycu 100 000 lat temu, a następnie wiadomość na Marsie 50 000 lat temu. Z tego, co rozszyfrowała, pokazuje trajektorię konwoju obcych wskazującą na Wielką Czerwoną Plamę Jowisza. Błaga Eijiego, aby wstrzymał swój projekt solaryzacji Jowisza.
— Później Eiji i jego partner Booker Lafayette wyjaśniają projekt JS. Niektóre z 500 milionów ludzi, którzy opuścili Ziemię, aby żyć w innym miejscu Układu Słonecznego, nie otrzymują wystarczającej ilości światła słonecznego, więc JSP ma na celu solaryzację Jowisza poprzez przeciążenie planety fuzją jądrową i neutrinami. Jak wyjaśnia Carlos Angeles, geniusz-uczeń Eiji, grupa ekologów niszczy zbiornik z czterochlorkiem węgla i zostaje zatrzymanych przez ochronę. . Okazuje się, że są częścią nowej religii zwanej Kościołem Jowisza, która sprzeciwia się eksploracji kosmosu i uważa, że ludzkość powinna żyć tylko na Ziemi. W międzyczasie kapitan Kinn i dr Ryutaro Inoue startują Kosmiczną Strzałą, aby zbadać gniazdo komet, w którym zniknęły sondy. Są zamrożeni w kapsułach hibernacyjnych.
— Eiji rozpoznaje swoją ukochaną z dzieciństwa Marię Basehart w gronie radykałów, których nie widział od trzech lat. Przyprowadza ją do swojego biura. Pyta, dlaczego wstąpiła do Kościoła Jowisza, a kiedy się kochają, wyjaśnia w narracji, że dorastała na Marsie, a jej rodzice zginęli w katastrofie w drodze na Ziemię, dając jej powód dożywotniej nienawiści do podróży kosmicznych. Automatyczna asystentka Eijiego, Nancy, przerywa dwójce i powiadamia Eiji, że nadszedł czas, aby wyruszyć z Millie do Wielkiej Czerwonej Plamy.
— Po przybyciu na miejsce Eiji i Millie widzą gigantyczny unoszący się obiekt, który Eiji widział wcześniej i nazwał Duch Jowisza. Odbierają transmisje z Ducha Jowisza, które brzmią jak zawodzenie i wierzą, że mówi do nich. Millie namawia Eijiego, aby zbliżył się do niego, ale surowa pogoda Jowisza uszkadza jedno ze skrzydeł ich statku, zmuszając go do powrotu na Minerwę-II. Millie decyduje się udać na Ziemski Księżyc, ponieważ ma najbardziej zaawansowany system komputerowy na świecie i chce rozszyfrować wiadomość wysłaną przez Ducha Jowisza. Kiedy Eiji ogląda wiadomość wideo od Kinn, widzi w tle doktora Inoue i rozpoznaje w nim swojego starego kochanka.
—Komputer znajdujący się na Kosmicznej Strzale przedwcześnie budzi kapitana Kinn i dr Inoue z ich hipersennych kapsuł, gdy zbliżają się do anomalii w kosmosie. Chociaż nadal jest w większości zamrożony, Kinn udaje się wysłać wezwanie pomocy tuż przed zniszczeniem statku.
— Detektyw Mohammed Mansur bada zniszczenie Kosmicznej Strzały i bezzałogowych sond w księżycowym centrum komputerowym, gdzie spotyka Millie, równie zaciekawioną losem doktora Inoue. Odszyfrowuje wiadomość Ducha Jowisza jako „CIEMNY CIĘŻKI NIEBEZPIECZNY” w tym samym czasie, gdy Mansur dochodzi do wniosku, że czarna dziura zniszczyła Kosmiczną Strzałę. Obie są zdruzgotane. Mansur informuje SSDO, że czarna dziura się porusza i już za dwa lata będzie siać spustoszenie w Układzie Słonecznym.
— Eiji rozmawia z prezesem SSDO Webbem na temat zmiany przeznaczenia projektu JS na przeciążenie Jowisza fuzją

Zwiastun HD po japońsku. [klik]

Zwiastun w 360p, ale z angielskimi napisami. [klik]

Strona Filmweb.

Film on-line tylko z rosyjskim lektorem, na [➛ok.ru]

Przy okazji przypomnę mój wcześniejszy wpis o innym filmie od TOHO, do dziś bardzo dobrym i ciekawym #cyberpunk z mechem bojowym.
To takie technologiczne #postapo, w klimacie ludzie kontra maszyny, z bardzo pasującą muzyką.
” GUNHED ” (1989)

Jutro również przybliżę pewne zapomniane SF…

Poprzedni wpis – gangsterska klasyka – „Nietykalni”.

✔ #zlotaeravhs ✔
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią…
A ich okładki możecie „hurtowo” przejrzeć w zakładce z grafiką…
⇨ https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#spaceopera #japonski #kiedystobylo #japonia #gimbynieznajo #nostalgia #vhs

pokaż spoiler #wykopplus30club #sciencefiction #filmy #film #sf #fantastyka #kinocebulowe #kino #80s #lata80 #scifi #jowisz